Hallstatt – son zamanlardaki favori kasabam..

Hallstatt

Hallstatt

Avusturya denince akla ilk gelenler Viyana, Mozart, kayak, kahve ve çikolata olur genellikle.

Mozart hayranları için kuşkusuz Salzburg’un da en az Viyana kadar büyük önemi vardır. Birkaç saatlik tren veya otobüs yolculuğundan sonra ulaşılır Salzburg’a, ama hiçbir zaman layık olduğu ilgi gösterilmez bu küçük ama ruhu zengin kente..

Avusturya’yı kayak tutkuları için seçenler ise Innsbruck’a giderler, ama bence esas görülmesi gereken kasabalardan birisi de Hallstat

Salzburg’dan ulaşılması pek de kolay olmayan ve bozulmamışlığını da bu ulaşılmazlığına borçlu olduğunu düşündüğüm Hallstatt, Avusturya’nın imparatorluk dönemlerinde kaplıcalarıyla ünlenen Bad Ischl kentinden birkaç aktarmayla ulaşabileceğiniz bir kasaba. Yukarı Avusturya’da, Salzkammergut bölgesinde yer alan birkaç kasabadan biri ve şüphesiz en güzeli.

UNESCO da 1997 yılının aralık ayında Dünya Kültür Mirası listesine almış Hallstatt’ı.

Geçmişi yaklaşık 7000 yıl öncesine, bronz çağına kadar uzanan bu kasabada sadece tek bir yol var, araç trafiğine neredeyse hiç izin verilmiyor. Yolun başından sonuna yürümek azami yarım saatinizi alıyor. Bu masalsı güzergahta ilerlerken şirin kilise, ufak şelaleler, tuz ürünleri satılan sevimli dükkanlar kesiyor yolunuzu.

Hallstatt’ta funikülere binerek tuz madenlerini ziyaret edebilir, hiking yapabilir, kasabanın binlerce yıllık tarihini anlatan müzesini gezebilir, ünlü Beinhaus’taki ilginç sergiyi görebilir, hatıra eşya dükkanlarından tuz örnekleri satın alabilir, Hallstatter See gölü kenarında saatlerce manzara seyredebilirsiniz. Göl turuna katılabilir, kışın kayak yapabilirsiniz.

Comments are Disabled