İşimle ilgili en sevdiğim kavram: ZMoT :)

ZMoT - Sıfır anı gerçekliği

ZMoT – Sıfır anı gerçekliği

Sıfır Anı Gerçekliği, ZMoT, herhangi bir ihtiyaç hissedildiği anda, mağaza rafına gelme anından (ilk an gerçekliği) önce, bireyin internette arama motorlarında, yorum/forum sitelerinde o ürün ya da hizmetle ilgili arama yapıp geçmiş deneyimleri incelemesini ifade etmektedir.

Eskiden, Stimulus’tan sonra (ihtiyaç hissedildikten sonra) müşteri mağazaya yani rafa gidiyor ve ilk an gerçekliği (FMoT) yaşıyordu. Burada ürünü inceleyip satın alma kararını veriyor ve son olarak da ürünü kullanıp deneyimliyordu ve ikinci an gerçekliği yaşanıyordu (SMoT).

Günümüzde ise bu akış değişti. Artık Stimulus ile FMoT arasında, yani ihtiyaç hissedildikten sonraki süreç ile mağazaya gidiş evresi arasında Sıfır Anı Gerçekliği yaşanıyor. Yani, müşteri ihtiyacı hissediyor, sonrasında ZMoT diye adlandırılan internet araştırması süreci başlıyor, arama motorlarında arıyor, yorumları okuyor, videoları izliyor, arkadaşlarına soruyor… Bu evrede çok detaylı bilgiye sahip olan müşteri mağazaya gidiyor ve okuduklarını da baz alarak ürün seçim ve satın almasını gerçekleştiriyor. Satın aldığı ürünü yine SMoT eresinde deneyimliyor. Fakat bu sefer bu son evre olmuyor ve müşteri bu sefer yaşadığı deneyimlerini internünette paylaşıyor ve böylece aynı ürün veya hizmet için sıfır noktasında olan bir başka potansiyel müşteri için de sıfır noktası bilgisi oluşturmuş oluyor. Bu şekilde yaratılan bir loop meydana gelmiş oluyor.

Artık tek bir gerçekli sözkonusu değildir. Eskiden mağazaya giden müşteri, satış danışmanının sunduğu bilgiler ve ürün etiketinde yazan bilgilerden başka bilgiye sahip olamyordu. Bu bilgiler onun için tek gerçekti. Günümüzde ise pek çok başka gerçeğer internnet ulaşması mümkündür. Firmalar bu değişime ayak uydurmak zorundadırlar. Showrooming kavramı da bu gerçek ile ortaya çıkan güncel bir kavramdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>