Shoftware is eating the world – Marc Andreessen

Yazılımın dünyadaki belli başlı tüm endüstrileri önümüzdeki 5 – 10 yıl içinde yıkıcı şekilde değiştirmesi potansiyeli hangi makro gelişmelerle mümkün hale geldi?

Dünyaca ünlü yatırımcı Marc Andreessen’ın günümüz yazılım dünyası ve çeşitli endüstriyel sektörlerin mevcuttaki durumunu incelediği makaleye göre; Silikon Vadisi yazılım şirketlerinin neredeyse tüm endüstrileri ele geçirmeye başladığı bir sürecin tam ortasındayız.

world of internet

Bu durumu özetlemek için ise nokta atışı yapan pek çok örnekten bahsetmiş:

Dünyanın en büyük kitap satıcısı: Amazon (Borders’ın tükenmesine sebep olarak)

Dünyanın en büyük video film kiralama hizmeti: Netflix

Oyun dağıtıcısı: Zynga

Müzik şirketleri: Apple iTunesSpotifyPandora

Disney’in satın almak zorunda kaldığı, aslında bir yazılım firması olan Pixar

Dünyanın en büyük doğrudan pazarlama platformu olarak Google, Groupon, Living Social…

En hızlı büyüyen Telekom şirketi Skype

En hızlı büyüyen İnsan kaynakları şirketi LinkedIn

Andreessen’e göre gün geçtikçe, daha fazla ve daha fazla temel iş ve endüstri kollarının (sinemadan tarıma, tarımdan milli savunma endüstrisine) yazılım sektörünü kullandıklarını veya bu sektöre geçiş yaptıklarını görmekteyiz. Bu endüstriler bir bir endüstriyel servis vermeye başladılar ve bu sistem bu şekilde gelecekte de devam edecektir. Bu durumun belki de en dramatik öreği ise Borders’ın giderek yok olmasına neden olan dünyanın en büyük kitap satıcısı Amazon olabilir. Software kullanma konusunda gelişme beklenen sektörleri kişisel bakım ve eğitim olarak gören Andreessen’e göre ayrıca dünyada ancak somut ve maddesel şekilde kullanılan yakıt ve gaz sektörlerinin bile yazılım devriminden nasibini alacaktır.

Peki neydi tüm bu yazılım firmalarını geleneksel endüstri firmalarını sollayarak yerlerini almalarının arkasında yatan temel makro gelişmeler?

Eski ekonomik sistemin yerine para harcanacak yeni platformlar yaratma çabası içinde ortaya çıkan tekno-girişimciler kuşkusuz ki bu yazılım devriminde en büyük pay sahipleridir. Bu şekilde sektöre adım atmış ve başarılı olmuş şirket sahiplerini gördükçe kendilerine güveni artan yazılımcılar, bir bir “Silikon Vadisi stili start-up”a imza atmaya başlamışlardır.

Bu yazılımcıları ve girişimlerini destekleyen üniversite iş birlikleri, kuluçka merkezleri, yazılım projesi yarışmaları gibi olgular da kuşkusuz sisteme destek olan unsurlardandır. Yenilik arayan öz sermaye kaynaklarının desteklerini gören yeni girişimciler bu desteklerden yola çıkarak ve mevcuttaki sistemleri inceleyip örnek alarak yeni projelerin ortaya çıkmasında büyük katkı sağlamışlardır.

Ayrıca, Andreessen’e göre US’deki eğitim ve beceri konusunda geride kalmış kişiler sanayi devriminde ilerleme kaydetmeye çalışan şirketlerdeki istihdam arayışından faydalanmışlardır. Aslında bu durum da mevcutta klasik endüstrilerde çalışan standart işçiler için tehdit oluşturmaktadır çünkü onlar geleceğe yön veren yeni trend yerine klasik sistemde durmaktadır ve bu da ileride işsizlik konusunda ciddi problemlere yol açabilir.

Yazılımcıya, daha doğrusu düşük maliyetlerle yazılım yaptırmak için gereken insan kaynaklarına giderek ulaşma imkanı daha kolay olmuştur. Yazılımcı bulmak için günümüzde pek çok websitesi bulunmaktadır ve bu siteler aracılığı ile uzak ülkelerden pek çok çalışan kişi bulunabilmekte ve düşük ücret teklifleri ile belirli projeler yaptırma imkanı doğmuştur. Bu da start-up’ların gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Özetle, yeni sanayiler artık günümüzde yeni altyapı ve yeni insan kaynağını eğitmeye gerek kalmadan eskiye göre çok daha kolay ve düşük maliyetle oluşmaya başlamıştır. Bu da sektörü bu yönde ilerleten en büyük gelişmelerden birisi olmuştur çünkü start-up projelerin maliyetinin azalması pek çok yeni girişimcinin de sahaya girmesini sağlamıştır. Hatta, Google ile start-up’larımızı artık click başına ücret ödeyerek çok kolay bir şekilde kendimiz bile yapabildiğimiz için projelerin halka duyurulması da basitleşmiş ve yayılım böylece kat ve kat artmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>