Tropicana marka algısı – nöro performans sonuçları

ThinkNeuro firması, Tropicana’nın Afyon Vişne Suyu reklam filmini, beyin EEG’si ve göz takibinin (eye-tracking) birlikte kullanıldığı AdNeuro testine tabi tuttu.

 

Toplam 24 gönüllü deneğin katıldığı araştırmada katılımcıların beyin dalgaları yani EEG sonuçları ölçümlenerek reklamın yarattığı ‘dikkat’, ‘duygusal etki’ ve ‘duygusal zorlanma’ skorları saniye saniye kaydedildi. Eş zamanlı olarak göz takibi (eyetracking) cihazıyla katılımcıların hangi sahnelerde nereye odaklandıkları ve packshot’tan neleri algıladıkları belirlendi. EEG ve göz takibinin senkronize biçimde ölçülmesiyle, izleyicinin reklamın hangi saniyesinde tam olarak ne gördüğü ve bu andaki duygusal hareketliliği bilimsel verilerle tespit edildi. Ayrıca, izleyenleri harekete geçirmesi beklenen ve marka ile reklam arasındaki bağın kurulduğu en önemli öğeyi oluşturan packshot’ın detaylı analizi yapıldı.

Reklam ‘dikkat’, ‘duygusal etki’ ve ‘duygusal zorlanma’ eğrileri açısından saniye saniye incelendiğinde; ‘duygusal etki’ eğrisinin, müziğin de başarılı etkisiyle yükselerek başladığı ve hemen ardından ‘dikkat’ eğrisinin de yükseldiği görülüyor. Duygusal etki eğrisinin reklam boyunca yükselmesi, reklamın giderek artan şekilde seyirci ile duygusal bağ kurduğunu gösteriyor. Duygusal etki eğrisinin en yukarıda bitmesi, marka mesajı ve ismi ile reklamın birbirine uyduğunu, anlamlı bir birliktelik oluşturduklarını ifade ediyor. Bu da markanın akılda kalıcı olacağına dair bir gösterge oluşturuyor.

Comments are Disabled