Uzun Kuyruk

,

uzun kuyruk teorisi

uzun kuyruk teorisi

Uzun Kuyruk Teorisi, Chris Anderson tarafından, ilk olarak Ekim 2004 tarihinde Wired Magazine de yayınlanan bir makale ile ortaya atılmış bir teoridir. Bu teoriye göre, yaygın bir dağıtım ağına sahip işletmeler, nadir bulunabilen ürünleri her yerde satılan yaygın ürünlere kıyasla daha fazla satıp daha yüksek gelir elde edebilirler. Dağıtım kanalının yeterince büyük olması durumunda, daha nadir talep gören ürünlerin satışları yaygın ve her yerde kolay bulunabilir ürünlerin satışlarını geçebilir. Pazarlamacıların küçük, niş pazarlara odaklanmalarını salık verir.

Uzun Kuyruk teorisi, ekonomi ve kültürümüzün az sayıda hit ürünlerden çok sayıda niş ürünlere geçmekte olduğunu göstermektedir. Niş ürünlerin oluşturduğu kuyruk kalınlaşmakta ve sonsuza doğru uzamaktadır. Kuyruğun toplam büyüklüğü, başın büyüklüğünü (karını) geçmiştir.

Bu teori şu ana kadar bildiğimiz Pareto prensibine terstir.

Pareto Prensibine göre (80-20 kuralı), satışların büyük bölümü hit (çok talep gören) ürünlerden gelmektedir. Normal piayasa koşullarına göre geçerli olan bu kural, internet iş modelleri için tam olarak geçerli olmamaktadır. Bunun en büyük sebebi de e-ticaret ile depolamaya gerek kalmaması ve bu şekilde de talebi çok çok az olan ürünlerin bile artık satışının yapılabiliyor oluşudur.Böylece reel piyasa koşullarının, internet iş modellerine göre sahip olduğu kısıtlar ortadan kalkmış olur. Örneğin, işlek bir caddede açılmış olsa dahi bir kitapçıya bir gün içerisinde gelebilecek kişi sayısı sınırlıdır. Dolayısı ile hiçbir zaman çok büyük kitlelere hitap edemez. İkincisi, raflarının ve deposunun bir sınırı vardır. Bu alanları en çok satılabilir ürünlerle doldurmak mecburiyetindedir. Öyle ki, satılmayan bir kitap kısa süre sonra rafta yerini bir başka kitaba bırakır. Oysa ki bir internet kitapçısında stok ve raf maliyeti yoktur. Az satılan bir kitap, yılda bir kez satılsa dahi web sitesi üzerinde durabilir. Bunun şirkete bir yükü olmayacaktır. Bu şekilde çok nadir bulunan, çok az satan kitaplar dahi bu internet kitapçısının sanal raflarında bulunabilmektedir. Bu tür ürünlerin satışları ise az dahi olsa, sayıca fazlaca olduğundan uzun kuyruğu oluşturur ve hatırı sayılır bir gelir anlamına gelir. Öyleki Amazon.com un gelirlerinin yaklaşık %40 kadarının, nadir satılan ürünlerden oluştuğu yani Long Tail den geldiği bilinmektedir.

Bu modeli başarı ile uygulayan intenet şirketlerine örnek olarak, Ebay (açık arttırma), Amazon (kitap satış), iTunes (müzik indirme) ve Netflix (video kiralama) verilebilir.

Uzun kuyruk teorisinde başarılı olmak için;

Çeşit bulunmamız gerekmektedir (ender bulunan ürün ve hizmetler)
Fiyatları düşürmemiz gerekmektedir.
İnsanların kolayca istedikleri ürün ve hizmetleri bulabilmeleri gerekmektedir.

Uzun kuyruk kavramıı mümkün kılan 3 itici güç:

Üretimin demokratikleştirilmesi (örnek: blogging araçları ile herkes yazar olabiliyor)
Dağıtımın demokratikleştirilmesi (örnek: Amazon sayesinde ender bulunan bir DVD’ye ulaşabiliyoruz.)
Arz ve talebin birbirine bağlanması (örnek: Google arama motoru veya karşılaştırma siteleri sayesinde talebimizi karşılayacak arza ulaşabiliyoruz)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>